Pneuservis Auto Žížala - Proč zimní pneumatiky?V zimě jsou podmínky řízení mnohem horší a to ze dvou důvodů:

  • setkáte se s různým povrchem vozovek: zledovatělým, zasněženým či rozmáčeným
  • nízké teploty znamenají snížení účinnosti letních pneumatik na zimních silnicích
V zimních podmínkách Vám zimní pneumatiky zaručí podstatně kratší brzdnou dráhu. Se zimními pneumatikami budete při teplotě pod 7°C na mokré silnici potřebovat pro zabrždění z rychlosti 80 km/hod celkem 34 metrů, s letními až 40 metrů. V řadě zemí je používání zimních pneumatik od určitého data povinné. Toto je snadno pochopitelné, nebo nebezpečí nehody vzroste v zimě na šestinásobek. Kontaktní plocha pneumatiky s vozovkou odpovídá velikosti lidské dlaně, tedy asi jen 50 cm2. V zimě proto volte více než kdy jindy vhodné pneumatiky, nebo nic jiného Vás s vozovkou nespojuje.
Pneu 2
Při teplotách pod 7°C směs letních pneumatik tvrdne a ztrácí účinnost. Materiál zimních pneumatik je tvořen velmi pružnou křemičitou směsí, takže se pneumatika snadno přizpůsobí nízkým teplotám a zajistí maximální přilnavost, i když rtuť teploměru klesne pod 7°C. Na rozdíl od letních pneumatik mohou mít zimní pláště nižší rychlostní index, než je index homologovaný pro daný vůz. V takovém případě musíte rychlost přizpůsobit tomuto omezení.

V zájmu vlastní bezpečnosti vybavte zimním obutí všechna čtyři kola vozu:

  • nebezpečí "hodin" je mnohem nižší, než v případě, kdy jsou zimními pneumatikami vybavena jen přední kola
  • sníží se nebezpečí vybočení vozu z dráhy
  • vozidlo je při brždění stabilnější
  • vůz se chová vždy stejně

Co by jste měli vědět:

  • na mokré vozovce je přilnavost dvakrát menší než na vozovce suché
  • na zasněžené vozovce je přilnavost dvakrát menší než na sněhu
  • na náledí je přilnavost dvakrát menší než na sněhu
  • na zledovatělé vozovce může být brzdná dráha až osmkrát delší než na suché vozovce
Novinky
01.02.2019
Nové Volvo FM11 - odtahový speciál
Od dubna 2019 přivítáme do našeho týmu novou posilu, odtahový speciál Volvo FM11. Toto vozidlo uveze 9t, ložná plocha je 7,0 x 2,5 m.
01.08.2017
Odtahový speciál s hydraulickou rukou
Od roku 2017 poskytujeme máme k dispozici auto s hydrauickou rukou a sjížděcí plošinou pro přepravu techniky i dalších nákladů. Vozidlo uveze náklad 8 tun na plošině odtahového speciálu a dalších 17 tun na připojeném podvalníku
19.06.2018
Nová Scania + podvalník Noteboom
Od července 2018 budeme mít k dispozici nový tahač Scania s podvalníkem. Souprava je určená pro přepravu různé stavební i zemědělské techniky do celkové hmotnosti nákladu cca 25 tun.